Balss Aprūpes Centrs
• Informācija
 
BALSENES ORGANISKĀS SASLIMŠANAS

Pēc starptautiskās klasifikācijas izšķir šādas audzēja morfoloģiskās formas:
I.Epiteliālie audzēji.
A. Labdabīgie
1.Plakanšūnu papilloma ( balsenes papilloma)
2. Oksifilā adenoma (onocitoma)
3. Citi.
              B.Ļaundabīgie.
1. Vēzis ( intraepiteliālais vēzis)
2.   Plakanšūnu vēzis.
3. Verukozā karcinoma ( plakanšūnu vēzis)
4. Vārpstveida  ( plakanšūnu vēzis).
5. Adenokarcinoma.
6. Adenoīdā cistiskā karcinoma.
7. Karcinoīdais audzējs.
8. Nediferencēts vēzis.
9. Citi.
 
II.   Mīksto audu audzēji.
A. Labdabīgie.
1. Lipoma.
2. Hemangioma.
3.  Leiomioma.
4. Rabdomioma.
5. Neirofibroma.
6. Neirilemmoma (švannoma).
7. Paraganglioma ( hemodektoma).
8. Graudaino šūnu audzējs ( graudaino šūnu “ mioblastoma”).
9.    Citi.
B. Ļaundabīgie.
1. Fibrosarkoma.
2. Rabdomiosarkoma.
3. Angiosarkoma.
4. Kapoši sarkoma.
5. Citi.
 III. Kaulaudu un skrimšļu audzēji.
A. Labdabīgie.
1. Hondroma.
2. Citi.
B. Ļaundabīgie.
1. Hondrosarkoma.
2. Citi.
IV. Limfatisko un asinsrades audu audzēji.
V. Jauktie audzēji.
VI. Sekundārie audzēji.
VII. Neklasificējamie audzēji.
VIII. Īstiem  jaunveidojumiem līdzīgie procesi.
1. Pseidoepiteliomatozā hiperplāzija.
2. Epitēlija anomālija:
a) keratoze/ hiperplāzija ( keratoze bez atipijas)
b) displāzija ( keratoze ar atipiju )
3. Onkocitārā metaplāzija un hiperplāzija.
4. Cistas.
5. Intubācijas granuloma (kontaktčūla).
6. Balss saišu polipi:
a) fibrozais
b) asinsvadu
c) hialinizētais
d) jauktais
7. Amiloida uzkrāšanās
8. Iekaisuma granuloma.
9. Plazmas šūnu granuloma.
10.     Vegenera granulomatoze.
 

 

ĪSTIEM JAUNVEIDOJUMIEM LĪDZĪGIE PROCESI.

ĀRSTĒŠANAS TAKTIKA.


 
POLIPI - parasti unilaterāls veidojums balss saites brīvās malas rajonā. Etioloģiskais faktors- vokālā pārslodze un hronisks iekaisums. Ārstēšanas taktika- praktiski vienmēr ķirurģiska - polipa ablācija saudzējot gļotādu. Obligāta ir histoloģiskā izmeklēšana, lai izslēgtu labdabīgu audzēju vai balsenes karcinomu sākuma stadijā. Pēc ekscīzijas nepieciešams lietot fibrīna līmi. Ja veidojums ir asinsvadu polips, tad pirms ekscīzijas vēlama kapilāru koagulācija ap veidojumu. Pēc operācijas jānosaka klusuma režīms līdz 8 dienām.



DZIEDĀTĀJU MEZGLIŅI - parasti tas ir bilaterāls process. Raksturīgi balss profesiju pārstāvjiem. Veidojums atrodas uz balss saitēm starp to priekšējo un vidējo trešdaļu. Uz pretējās balss saites izveidojas krāterveida gļotādas sabiezējums. Terapijas taktika- sākotnēji fonopēda nodarbības, fonoforēze ar hidrokortizonu. Terapijas efektu izvērtē pēc mēneša, ja nenovēro mezgliņu regresiju, tad veic ablāciju. Pēc operācijas jāievēro klusuma režīms līdz 8 dienām, pēc tam fonopēda nodarbības.



KONTAKTGRANULOMA - deģeneratīvi proliferatīvas pārmaiņas hroniskas vai akūtas traumas rezultātā. Vokālās pārslodzes gadījumā processus vokalis rajonā tiek traucēta gļotādas trofika, attīstās trofiskā čūla, kuras malās veidojas granulāciju audi, kas pakāpeniski epitelizējas ( nespecifiskā granuloma). Ar laiku līdzīgs process attīstās arī uz pretējās balss saites. Fonējot šīs vietas saskaras- veidojas kontaktgranuloma. Klīnika- raksturīgas sāpes balsenes apvidū, balss aizsmakums, svešķermeņa sajūta kaklā. Terapija- ja granuloma ir neliela un netraucē balss saišu slēgšanos- konservatīva, ietverot klusuma režīmu un smēķēšanas aizliegumu, kā arī nav pieļaujama citu kairinošu vielu iedarbība uz balsenes gļotādu. Operatīvā terapija ir diskutabla, jo granulomas veidošanās pamatā ir trauma, bet jebkura operācija arī ir trauma, tāpēc operāciju veic cik iespējams saudzīgi, saglabājot veselos audus. Jāatzīmē, ka novēro biežus granulomu recidīvus pēc operācijas.



INTUBĀCIJAS GRANULOMA - attīstās pēc ilgstošas intubācijas , ja izmantota neatbilstoša lieluma kanile, kas izraisa trofikas traucējumus balsenes gļotādā. Parasti lokalizējas vokālo izaugumu apvidū, var būt gan vienpusēja, gan abpusēja. Parasti aug lēni, pārklājoties ar epitēliju, bet var sasniegt lielus izmērus un ieslīdēt subhordālajā rajonā. Terapija līdzīga kā pie kontaktgranulomām.





BALSENES RETENCES CISTAS - veidojas iekaisuma laikā , kad veidojas zemgļotādas dziedzeru izvadu obstrukcija. Var lokalizēties gan uz īstajām, gan neīstajām balss saitēm, kā arī epiglotis rajonā. Terapija- cistas ekscīzija ar visu kapsulu, gļotādas maliņas sakļauj ar fibrīna līmes palīdzību.




EPITĒLIJA ANOMĀLIJAS - terapija- dekortikācija. Ja ir dati par atipiju, tad veidojumu ekscidē kopā ar 3 mm veselajiem audiem.
 

LABDABĪGIE BALSENES AUDZĒJI.


 
PAPILLOMA - sastop 35-45% no visiem labdabīgajiem audzējiem. Biežāk sastop bērniem līdz 10 gadu vecumam, dažreiz sasniedzot pubertāti to augšana apstājas. Biežums- 4,3/100 000 bērnu. Vienādi bieži sastop gan vīriešiem, gan sievietēm. Ierosina HPV ( human papilloma virus) , kas izplatās seksuāli transmisīvā veidā, parasti inficējas jau intrauterīni. Pavisam HPV sastopami aptuveni 90 tipu, atklāts, ka 16, 18, 31, 45 biežāk malignizējas.



Ārstēšanas iespējas:
Ķirurģiska terapija Galvenais uzdevums- normalizēt elpošanas un fonācijas funkciju, saglabājot anatomiskās struktūras
CO² lāzers tiek uzskatīts labāks par „aukstajiem” instrumentiem, jo tas piededzina griezuma vietu un ir mazāka asiņošana, kā arī ir niecīgs balss saišu bojājums.
Argonplazmas koagulācija nodrošina labu penetrācijas kontroli audos un asiņošana tiek apturēta.
KTP lāzera priekšrocība ir tā , ka to lieto caur mikrošķiedru, kuru var ievadīt caur bronhoskopu un sasniegt trahejas un bronhu papillomas
Adjuvantā terapija nepieciešama ~10%pacientu. Indikācijas :

  • Vairāk kā 4 ķirurģiskās iejaukšanās gadā;
  • Distāla papillomu izplatība;
  • Ātri augošas papiullomas ar elpceļu nosprostojumu.
Šobrīd pētījumu stadijā ir daudzas terapijas metodes, bet joprpjām neviena no tām nespēj izdzēst HPV genomu no balsenes gļotādas.
    1. Alfa interferons (larifāns)- viens no biežāk izmantotiem adjuvantās terapijas preparātiem. Tas modelē saimnieka imūno atbildi un raksturīga 30-50% pilnīga remisija un 20-42%- daļēja. Alfa interferonam ir daudzi blakus efekti, tādēļ to rekomendē tikai smagos gadījumos. Papillomas recidivē 50% gadījumu, taču vēro terapijas efektu pie atkārtota kursa.
    2. Aciklovirs inhibē DNS replikāciju herpes simpleks vīrusā.Tas nedarbojas tieši specifiski uz HPV ,taču līdz 50% sastop koinfekciju ar HSV, un tādējādi tiek palēnināta papillomu augšana.
    3. Ribavirīns pretvīrusu preparāts, ko izmanto respiratori sincitiālā vīrusa ārstēšanā. Parasti izmanto bērniem starp operācijām.
    4. Cidofovirs tam ir plašs iedarbības spektrs pret dažādiem DNS vīrusiem. DNS ķēdē uzrāda prolongētu antivirālu darbību, kas ilgst no dažām dienām līdz vairākām nedēļām.
    5. Fotodinamiskā terapijas pamatā ir teorija par enerģijas iedarbību uz fotosensibilizētām zālēm- dihematoporfirīnu u.c., kurām ir tendence uzkrāties papillomās. Ar argona lāzera palīdzību tiek destruēti audi, kuros ir liela šīs vielas koncentrācija un tiek ierobežota papillomu augšana.
    6. Cūciņu vakcīna- lietojot endolaringeālo injekcijas adatu injicē papillomas pamatnē tik daudz, lai nerastos elpceļu obstrukcija.
    7. Recidīvu profilaksei pēc papillomu ablācijas var nozīmēt vienreizēju prednizolona devu 3 mg/kg. Veicot papillomu ablāciju pēc iespējas jāizvairās ievainot priekšējās komisūras rajonu. Svarīgi ir pēc iespējas izvairīties no traheostomijas, jo tas veicina papillomu distālu izplatīšanos.
HEMANGIOMA - otrais biežāk sastopamais balsenes labdabīgais audzējs. Var atrasties gan augšējā, gan apakšējā balsenes stāvā. Bieži lokalizējas aritenoīdu rajonā. Klīnikā raksturīgs balss aizsmakums, sāpes, svešķermeņa sajūta kaklā, krekšķināšana, krēpās var būt asins piejaukums. Apgrūtināta elpošana biežāk raksturīga subhordālā rajona hemangiomām. Terapija- hemangiomas ekscīzija, vēlams ar lāzera palīdzību, jo pastāv liels asiņošanas risks. Pie difūzām hemangiomām var pielietot krioterapiju.
CITI LABDABĪGIE AUDZĒJI - kā rabdomioma, hondroma, neirinoma, oksifilā adenoma, osteoma balsenē sastopama reti. Tās diagnosticē ar biopsijas un histoloģiskās izmeklēšanas palīdzību, terapija- operatīva.


ĻAUNDABĪGIE BALSENES AUDZĒJI.


 
Gandrīz visi balsenes audzēji attīstās no gļotādas plakanā epitēlija, tādēļ 90-95% tie ir plakanšūnu vēži. Terapijas taktika atkarīga galvenokārt no audzēja attīstības stadijas, kura tiek noteikta pēc TNM klasifikācijas, ņemot vērā audzēja lokalizāciju balsenes vestibulārajā daļā, vidējā stāvā vai subhordālajā rajonā.
Primārais audzējs vestibulārajā daļā.
T1 audzējs skāris vienu uzbalseņa anatomisko daļu un ir saglabātas balss saišu kustības.
T2 audzējs invadējas gļotādā vairākās uzbalseņa anatomiskajās daļās vai pašā balss aparātā ( glottis), vai audos ārpus uzbalseņa ( mēles pamatnes gļotādā, uzbalseņa iedobē, bumbierveida iedobē) bez balsenes fiksācijas, balss saišu kustīgums ir saglabāts.
T3 audzējs skāris tikai pašu balseni vai uzbalseņa apvidu ar balss saišu fiksāciju, var invadēt sinus piriformis mediālo sienu vai preepiglotis audus.
T4 audzējs izaug cauri vairogskrimslim un/vai invadē gredzenskrimslī un uzbalseņa apvidū.
 
Primārais audzējs balss aparātā ( glottis).
T1 audzējs skāris tikai vienu vai abas balss saites bez kustību ierobežojumiem ( var būt skartas to priekšējās un mugurējās saskares vietas).


T1A audzējs skāris tikai vienu balss saiti.
T1B audzējs skāris abas balss saites.
T2 audzējs izplatījies uz neīstajām balss saitēm, uzbalseni vai apvidu zem balss aparāta un/vai ir balss saišu kustību traucējumi.



T3 audzējs ir skāris tikai pašu balseni un ir fiksētas balss saites.
T4 audzējs cauraug vairogskrimsli un/vai citas struktūras ārpus balsenes ( traheju, kakla mīkstos audus, vairogdziedzeri, rīkli).
 
Primārais audzējs apvidū zem balss saitēm.
T1 audzējs lokalizēts tikai apvidū zem balss saitēm.
T2 audzējs izplatās uz vienu vai abām balss saitēm ar vai bez balss saišu kustību ierobežojumiem.
T3 audzējs skāris tikai pašu balseni ar balss saišu fiksāciju.
T4 audzējs invadējis ārpus vairogskrimšļa vai gredzenskrimšļa un/vai ieaudzis audos vai struktūrās ap balseni ( trahejā, kakla mīkstajos audos, vairogdziedzerī, barības vadā).
Tx primārais audzējs nav novērojams
To primārā audzēja nav
Tis karcinoma in situ
 
Metastāzes reģionālajos limfmezglos.
Nx metastāzes reģionālajos limfmezglos nav novērtējamas.
No metastāžu reģionālajos nav.
N1 metastāzes vienā ipsilaterālajā mezglā, kas nepārsniedz 3 cm lielākajā šķērsizmērā.
N2A metastāzes vienā ipsilaterālajā mezglā, kas lielāks par 3 cm, bet nepārsniedz 6 cm lielākajā šķērsizmērā.
N2B metastāzes vairākos ipsilaterālajos limfmezglos, no kuriem neviens nepārsniedz 6 cm lielākajā šķērsizmērā.
N2C metastāzes bilaterālajos vai kontralaterālajos limfmezglos, no kuriem neviens nepārsniedz 6 cm lielākajā šķērsizmērā.
N3 metastāzes limfmezglā, kas pārsniedz 6 cm lielākajā šķērsizmērā.
Mx distālās metastāzes nav novērtējamas.
Mo distālo metastāžu nav.
M1 ir distālās metatāzes.


Iedalījums stadijās, terapija.
 
0 stadija TisNoMo - operatīva th. audzēja ekscīzija ar atkāpi veselajos audos līdz 3mm, vai radikāla
staru th.
1 stadija T1NoMo - saaudzējoša radikāla operācija, rezecējot balsenes bojātās daļas (hordektomija,
aritenoīdektomija u.c.), vai staru th.
2 stadija T2NoMo - radikāla operatīva terapija, parasti balsenes laterāla vai suprahordāla rezekcija,
vai apstarošana, mazdiferencētiem un infiltratīviem audzējiem radikāla staru
terapija.
3 stadija T3NoMo - augsti diferenceētiem audzējiem paplašināta balsenes rezekcija vai laringektomija
T1N1Mo ar pēcoperācijas apstarošanu. Mazdiferencētiem un endofītiem audzējiem
T2N1Mo radikāla staru terapija.
T3N1Mo
4a stadija T4NoMo - primārā audzēja un kakla limfmezglu plaša operatīva terapija, kas ietver
T4N1Mo laringektomiju un Crile operāciju (metastātisko limfmezglu ekstirpāciju)
Tjebk.N2Mo
4b stadija Tjebk.N3MoDaļai pacientu var izdarīt plašas radikālas operācijas ekstirpējot balseni,
Daļu rīkles, mēles sakni, vairogdziedzeri, kakla ādu, limfātisko sistēmu.
Pēc 3-5 nedēļām uzsāk pēcoperācijas apstarošanu. Mazdiferencētiem audzējiem,
kā arī gadījumos, kad operācija kontrindicēta, nepieciešama staru terapija.
4c stadija Tjebk.Njebk.M1 Vairumā gadījumu palliatīva staru terapija. Diseminēta procesa gadījumā –
simtomātiska terapija.
Pēc laringektomijas nepieciešama agra logopēdiska apmācība. Visiem slimniekiem jāapgūst speciāli
elpošanas vingrinājumi, lai veicinātu runas izveidošanos.
Balsenes ļaundabīgo audzēju slimniekiem, kuri ārstēti radikāli, iesaka ārstējošo ārstu apmeklēt regulāri
ik pēc 3 mēnešiem. Pēc 5 gadiem vēlama kontrole vismaz reizi gadā.

Vokaloģijas nometne noslēgusies...bildes varat apskatit šeit, kā tad mums gāja:

Dalībnieku reģistrācija


Dins Sumerags piesaka koncertprogrammu

Akustiķis profesors Andris Zabrauskis

Antras Dreģes ansambļa meitarklase

Rīgas Doma kora solists Daumants Kalniņš

Dzintars Čīča

Edijs Everss

Jāņa Sproģa meistarklase

Kārlis Zariņš sniedz paraugdemonstrējumu jaunajiem dziedātājiem

Muzikologs profesors Juris Griņēvičs

Nometnes atklāšanā dzied Antra Bigača

Normunda Kirša meistarklases ansamblis

Profesora Kārļa Zariņa meistarklase

 
©2024 "Balss Aprūpes Centrs". Izstrādāts: RDX